Podhradie

P O D H R A D I E /428m.n.m/


Zrúcanina Topoľčianskeho hradu sa rozprestiera na dolomitovom vrchu na východnej strane Považského Inovca.Hrad je charakteristický stupňovito ukončenou vežou.Stal sa dominantou nad malou dedinkou Podhradie v Topoľčianskom okrese.


                                                 História
Kráľovský hrad vznikol najneskoršie v prvej polovici 13.storočia. Postavili ho v polovici 13. storočia a pôvodné jadro hradu tvorila hranolová veža, palác a malé polkruhové predhradie s parkanom a priekopou.

Od roku 1389 patril Széchényiovcom, v rokoch 1431-34 bol strediskom husitov na Ponitrí. Husiti pôvodné jadro hradu rozšírili o druhé veľké predhradie, ktoré na južnej strane zosilnili päťbokou vežou. Takto opevnený hrad vojsko uhorských magnátov nemohlo dobyť a muselo ho od husitov nakoniec vykúpiť za odstupné deväťtisíc dukátov. .
V roku 1434 ho kúpou získal župan Peter Čák. Hunyadyho vojská hrad v r.1446 dobyli a vypálili. V druhej polovici 15. storočia sa hrad dostal aj s panstvom do vlastníctva rodiny Országovcov.V 16. storočí v rámci protitureckých obranných opatrení pristavili na východnej strane k hradu tretie predhradie a rozšírili jeho obytné priestory Forgáchovci, ktorí získali hrad v r.1595, boli jeho majiteľmi až do začiatku 18.storočia.

Za protihabsburských stavovských povstaní v 17. storočí bol hrad viackrát poškodený a opravovaný. Keď v 18. storočí upadol jeho vojenský význam, začal hrad pomaly pustnúť. Postupné odumieranie hradu urýchlila aj jeho pomerne veľká vzdialenosť od hlavných komunikácií, ako aj skutočnosť, že majitelia sa z neho už v polovici 17. storočia odsťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Tovarnikoch.

Ďalšie 18. a 19. storočie je obdobím neustálych majetkových zmien. Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do reprezentačného priestranného kaštieľa v Továrnikoch
Koncom 19. storočia zreštaurovali rozpadávajúcu sa hlavnú vežu, čím sa vytvorila aj nová silueta hradných zrúcanín.


Dnešný stav
Úprava okolia a konzervácia hradných ruín a konštrukcií prispela k čitateľnosti jeho pôdorysu s vymedzením horného hradu a predhradí. Typická silueta stupňovito ukončenej veže horného hradu je neopakovateľným charakteristickým prvkom. Z hradu, najmä z jeho veže, na ktorú možno vystúpiť drevenými schodmi po dohode so starostom obce, sa odkrýva krásny a ďaleký výhľad na Ponitrie, na hrebene Tribča a Vtáčnika i Považského Inovca.
V roku 1999 sa však zrútila časť múru horného hradu.Hradné nádvorie je vyčistené od drevín, čo určite prispeje k jeho návštevnosti.
V súčastnosti/r.2010/ je spravovaný a čiastočne uzavretý vstup kvôli archeologickému výskumu pod hradnou vežou a opravou hradieb.
Nechajme sa teda prekvapiť,čím nás privítaju tajné hradby tohto krásneho miesta s veľkou históriou.


                                                                     Okolie

V okolí hradieb sa ponúkajú pekné prechádzky k prebádaniu.Ak mám zostať stále pri histórii stojí za zmienku spomenúť neďaleký vrch Úhrad,ktorý je dnes snáď zabudnutým miestom o jeho dávnej minulosti.
Siaha až do čias doby železnej/450r.pred Kr.-6r./,ktorej dôkazom sú archeologické nálezy, železný sekeromlat,skýtske strelky...Úhrad bol kedysi hradiskom laténskej doby.Bolo jedným z hradísk na tomto území,ako i na vrchu Marhát,neďaleko obce Bojná-Žihľavník.Ich existencia zrejme súvisí s predchodom z Ponitria na Považie.
S Úhradom súvisí depot strieborných keltských mincí,časti železného reťazového opaska,bronzový závesny háčik...Tieto predmety sú aspoň malým dôkazom doby železnej tu na Úhrade.Boli ponechané ,alebo náhodou zabudnuté pred hľadačmi pokladov,no napriek tomu stačia pre význam tejto lokality.
Dnes môžme v spleti krovín a stromov ťažko nájsť výstupovú knihu,ale ak,tak predsa sa môžme dozvedieť z nej odkazy nespokojných turistov nadavajúcich na výhľad.Možno je to to,čo by nás malo najmenej zaujímať !? Je to miesto ešte stále s viditeľnými náznakmi opevnenia,cestami,ktoré dýchajú minulosťou našich predkov.


Ďalším zaujímavým miestom je"Jaskyňa"v skale Opál, ktorá sa nachádza po ľavej strane od lyžiarskeho vleku .Jej vstup je otvor v priemere cca 1,5m veľký v skale,ktorý je čiastočne zasypaný nánosom zeminy.Je to údajne tajná spojnica s Tovarnickým kaštieľom.














Dedinka Podhradie je možno štartovacím bodom pre turistiku,cykloturistiku do širokého okolia Považského Inovca..Nachádza sa tu obora,kde sú ustajnené kone,môžme vidieť aj daniele..Pod dedinkou sú rozsiahlé lúky na ktorých vidieť pasúce sa ovce s bačom.Podhradie je neďalekým miestom od vyhľadávanej rekreačnej oblasti Duchonka.